Özgeçmişin Fonksiyonları

Özgeçmişin Fonksiyonları

Kişisel tecrübelerin ve yeteneklerin tanıtımı profesyonelce hazırlanmış bir özgeçmiş aracılığıyla pekâlâ yapılabilir. Abartıdan ve yanlış bilgilerden arındırılmış, özgeçmişi alan kişinin kolayca okumasına izin verecek şekilde uzunluğu ayarlanmış ve anahtar kelimeler kullanılarak yazılmış bir özgeçmiş size pek çok kapıyı aralayabilecektir. Özgeçmişin, gerek sizin açınızdan, gerekse işveren açısından önemli fonksiyonları vardır. Bu fonksiyonları şu şekilde özetleyebiliriz:

Nitelikleri istenen iş için yetersiz olan adayları ayıklayarak işverene zamandan tasarruf sağlar. Böylece, nitelikleri daha uygun olanlarla mülakat yapılarak aranan aday daha çabuk bulunabilir.

Adayın özgeçmişinin mülakat öncesi elinde olması mülakatı yapacak kişiye aday hakkında önceden bilgi sahibi olma imkânını verecektir. Görüşmeyi yapan kişi, sormak isteyeceği pek çok sorunu cevabını özgeçmişte bulabilecektir. Böylece, mülakatçı adaya yönelteceği soruları hazırlayabilecek, adayı geçmişinde derinlemesine incelemek istediği noktaları zamanında belirleyebilecektir.

Özgeçmişin Sizin Açınızdan Fonksiyonları

  • Eğer sizin özgeçmişinizi aldıktan sonra mülakata çağırmışlarsa, bilirsiniz ki, boş kadro için aranılan kişinin niteliklerinden en azından bazılarına sahipsiniz. Böylece mülakata boş yere gitmediğiniz fikri sizi rahatlatacaktır.
  • Özgeçmişinizi hazırlamak sizi geçmişinizi karıştırmaya zorlayacaktır. Geçmişinizi kâğıda döktürecek en azından her şeyi yeniden düşünmenizi sağlayacaktır. Bu arada fark etmediğiniz bazı güçlü ve zayıf yönlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar tarafsız hazırlanan özgeçmiş, yeni işinizde başarılı olma şansınızı artıracaktır.
  • Elinizde hazır özgeçmişinizin olması mülakat sırasında kendinizi güzel bir şekilde takdim etmenize yardım edecektir. Mülakat sırasında kendinizden bahsederken, özgeçmişinizdeki sırayı fark ettirmeden ve konuşmanın tonunu bozmadan takip edebilirsiniz. Bu da, sizin mülakatta daha tutarlı, düzenli ve organize olmanıza yardım edecek, önemli noktaları vurgulamanızı sağlayacaktır.
  • Hazır bir özgeçmişle, iş ilanlarına daha kolay başvurabilirsiniz. Her ilan için öğrenim durumunuzu, tecrübelerinizi ve diğer bilgileri içeren bir mektup yazmak zorunda olduğunuzu düşünürseniz, hazır bir özgeçmişin ne kadar yararlı olduğunu anlarsınız.
  • Özgeçmişinizin mülakatçının elinde olması, sizi dürüst davranmaya zorlayacaktır. Aksi halde mülakatın stresiyle bazı abartmalara başvurup kendinizi olduğunuzdan farklı göstermeniz, hatta bizzat mülakatçının sizi buna zorlaması mümkündür.