Özgeçmiş Yazma Biçimi ve Formatı

Geçmiş sayfalarda kısaca özgeçmiş çeşitlerine yer vermeye ve özgeçmişlerinizi daha kolay yazabilmeniz için bu özgeçmişleri çeşitlendirmeye çalışmış. Sizler de özgeçmiş oluştururken özgeçmişin temel görevinin iş isteme aracı olduğunu unutmayız.

İşverenlere;
‘’Ben bu işi yapabilirim.’’
‘’Ben bu işi istiyorum.’’
‘’Ben bu işe ve firmaya uyum sağlayabilirim.’’ Mesajlarını verebilecek nitelikte bir özgeçmiş hazırlamanız gerekmektedir.

Temel noktalara dikkat ederek, çok iyi hazırlanmış bir özgeçmişle, sadece bir ön görüşme fırsatı yakalamış olursunuz. Hazırlanışı ve sunuşu değerlendirici tarafından beğenilmeyen bir özgeçmiş, içindeki değerlerin zenginliğine rağmen elenme riski taşımaktadır. İlk izlenimlerin önemli olması nedeniyle özgeçmişinizi yapabileceğiniz en iyi şekilde yazmak zorundasınız.Özgeçmişi yazmaya başlamadan önce odak noktanızı belirleyin. Odak noktanız için gereken becerilerinizin ve yeteneklerinizin neler olduğunu tespit edin ve gerçekten neyi elde etmek, ne olmak istediğinize karar verin. Son olarak, hedeflerinizi ve rotanızı planlayın.

Özgeçmiş hazırlamanın birkaç evresi vardır:

  • Bilgileri toplamak,
  • Amacınıza ulaşmanızı sağlayacak olguları seçmek,
  • Özümsemeyi kolaylaştıran ve hakkınızda profesyonel bir izlenim yaratacak bir tasarım seçmek,
  • Mesajınızı berrak ve kişisel tarzda iletebilecek sözcükler bulmak,
  • Redaksiyonu yapmak,
  • Kontrol etmek.

Her şeyden önce özgeçmiş çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. Gerçekte herhangi bir kısıtlama yapılmamasına rağmen ideal bir özgeçmiş bir sayfayı geçmemelidir.

Bilgisayarda hazırladığınız özgeçmişinizi basacağınız kâğıt A4 boyutunda beyaz düz bir kağıt olmalıdır. Yazı fontu olarak Arial veya Times New Roman tercih edilebilir. Kullanacağınız karakter büyüklüğü 10 veya 12 olarak seçilmelidir, daha küçük puntolar okumayı zorlaştırır.

Ana ve alt başlıklarda (örneğin iş tecrübesi ve çalışan şirketler, alınan unvanlar, başarılar gibi) aşırıya kaçmadan büyük harfler, kalın ve yana yatık fontlar seçilebilir. Bu başlıkların görev tanımının okunmasından hemen önce görünmesi önemlidir.

Görev tanımı ve gerçekleştirilen işlerin yer aldığı bölümde ise düz yazı yerine maddeler halinde 10-15 maddeyi geçmeyen sıralı bir anlatım doğru olacaktır. Ayrıca ana ve alt başlıklar veya maddeler arasında bir veya iki satır atlayarak belli ölçüde ‘’beyaz alan ‘’ bırakılmalıdır. Böylece özgeçmişi okuyan ilgili, kolayca ve sıkılmadan gözlerini kâğıt üzerinde kaydırabilir ve 25 saniyenin sonunda ilgisini yoğunlaşmış bulursa detaylı inceleme safhasına geçer.

Satır başları ve sonları sağ kenardan yaklaşık 3, sol kenardan da yaklaşık 2 santimetre içeride olmalı, kullanılan kâğıdın üstünden ve altından da bir miktar boşluk bırakılmalıdır. Bu da onca bilgiye daha derli toplu bir görüntü verecek ayrıntılardan bir tanesidir.