Özgeçmiş Nedir?

Özgeçmişle ilgili bir kitap, onu diş macunu reklamına benzetir. Çünkü ortalama bir personel yöneticisi bir özgeçmişe, televizyon izleyenlerin diş macunu reklamına ayırdığı süreyi ayırır: 30 saniye. Ama diş macunu reklamı bir ürünün özellik ve yararlarını tanıtırken, özgeçmiş sizin beceri ve geçmiş başarılarınızı tanıtır.
Genel hatları itibariyle bir özgeçmiş tanımına yer verecek olursak: ‘’Özgeçmiş, kişiliğinizi oluşturan bilgi, beceri ve tecrübelerinizi sizi hiç tanımayan bir kişiye tanıtarak iş bulmak maksadıyla yazdığınız hayat özetinizdir.’’ Diğer bir deyişle özgeçmişi; ‘’ İşe başvuranın eğitimi, iş deneyimi, aktiviteleri, zevkleri, mesleki amaçları ve iş başvurusu işleminde potansiyel işverenlere verilen diğer kişisel bilgilerinin biyografik özetidir’’ şeklinde tanımlayabiliriz.
Özgeçmişiniz, sadece öğrenim ve tecrübenizi sıralayan bir liste değildir, olmamalıdır. Özgeçmişiniz, iş arama yarışına katılabilmenizi sağlayacak bir bilettir. Özgeçmişiniz, sizinle ilgili bir ilandır ve her okuyana şöyle bağırmalıdır: ‘’Ben sizin önemle göz önüne almanız gereken bir kimseyim. Bana bir görüşme şansı vermezseniz büyük bir hata yapmış olursunuz.’’
İş arama süreciniz, kariyerinize karar verip, bu süreçte en yoğun olarak kullanacağınız araç olan profesyonelce hazırlanmış özgeçmişinizi yazmanızla başlar.

Yazdığınız özgeçmişte işverenlerin şu sorularına cevap vermiş olmanız gerekmektedir:

  • Bize neden başvuruda bulundu?
  • Bizim için neler yapabilir?
  • Yeterlilikleri, becerileri, değerleri nelerdir?
  • Özellikleri, işimizin gerektirdiği özelliklere uygun mu?
  • Kişisel bilgileri nelerdir?