Mülakat Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılmalı?

Mülakat, mülakatçı tarafından belirlenen bir amaçla yönetilen, belirli bir hedefe yönelik bir süreçtir.

Çeşitli pozisyonlar için işçi alımlarında belirli hedefe yönelik bir süreç olan mülakat, mülakatçı tarafından yönetilmektedir. Bu işlem sırasında adayın sahip olduğu nitelik ve yetkinliklerinin tamamı araştırılmaktadır. Aynı zamanda adaya işletme özelinde çeşitli bilgiler verilirken iş tanımlanması da yapılmaktadır. Bundan dolayı çift yönlü bir süreç olarak belirtilen mülakatlarda birçok önemli husus bulunmaktadır.

Gerek adayın beklentileri gerekse işveren kurumun beklentilerinin karşılanması halinde olumlu bir şekilde sonuçlanan mülakatlarda en uygun adayın bulunması içinde azami gayret gösterilmektedir. Eğitim durumu başta olmak üzere adayın kişisel özellikleri, iş tecrübesi ve sahip olduğu çeşitli avantajları belirleyici olurken iş alımı yapılacak pozisyonun da cazip özellikleri bulunmaktadır.

Mülakat öncesi hazırlıkların psikoloji çok büyük önem taşımaktadır. Çeşitli konularında adayın zora sokulması için farklı soru tiplerinin sorulması söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı mülakat öncesinde bu sorulara cevap bulunması da önerilmektedir. Bununla birlikte şirket hakkında detaylı bir çalışma yapılması da değerlidir. Karşı tarafa pozisyon ve şirket hakkında doyurucu bilgilerin verilmesi durumunda işe hazır olduğunuzu ifade etmiş olacaksınız. Böylelikle rakiplerinizden bir adım önde olacağınızı unutmayın.

Mülakattan yaklaşık 30 dakika öncesinde gidilmesi de gereklidir. Mülakat için hazırlanılması daha kolay olduğu gibi kişinin stres, heyecan düzeyi de bu süre zarfında en aza inmektedir. Ayrıca erken gidilmesiyle dakik olunduğu da gösterilmektedir. Rahat, pozitif bir şekilde mülakata hazırlanılmasıyla birlikte her türlü soruya içtenlikle cevap verilmesi de işin alınmasında rol oynamaktadır.