İnsan Kaynaklarına Danışmanız Gereken Sorular

İş görüşmesine gitmeden önce, herkesin aklında iş görüşmesinde sorulacak sorulara nasıl cevap verilmesi gerektiği vardır. Bu sorulara cevap verebilmek için uzun bir süre boyunca hazırlıklar devam eder. Bu şekilde görüşmeden en iyi verimin alınabilmesi adına çaba gösterilir. Ancak iş görüşmesine giden kişilerin, iş konusunda daha iyi bir seçim yapabilmesi için insan kaynaklarına sorması gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu sayede iş konusunda nasıl bir karar vereceğinize ve işin size ne kadar uygun olduğunun keşfini yapabilirsiniz.

Gelecek Planlarına Dair Sorular

İnsan kaynaklarına ilk olarak yöneltmeniz gereken sorular arasında, gelecekte ilgili sektörde nasıl bir yerde olmak istedikleri vardır. Bu sayede başvuru yapmış olduğunuz alanın geleceğinin olup olmadığını ve kariyerinizin hangi noktalara ulaşabileceğini daha net bir şekilde fark edebilirsiniz.

Çalışanlara Sunulan Ayrıcalıklar

İnsan kaynaklarına yöneltmeniz gereken diğer sorular arasında, çalışanlara tanınan imkanlar vardır. Özellikle çalışanların iş konusundaki gelişimini destekleyici programların var olup olmadığı gibi konular mutlaka araştırılması gereken durumlar arasında bulunuyor. Bunun yanında şirket tarafından sunulan terfi imkanını da işin başlangıcında incelemekte fayda var.

Şirket Kültürü

Mülakat sırasında işin en önemli kısımlarıyla ilgili olarakta insan kaynakları çalışanından bilgi almakta fayda var. Özellikle ofisin düzeni, çalışma sistemi, çalışanlara sunulan ek avantajlar gibi pek çok konuda detaylı bir şekilde konuya hâkim olmakta fayda var. Bu sayede almış olduğunuz cevaplara bağlı olarak, yeni işinizle ne kadar uyumlu olacağınızı tam olarak görebilirsiniz.

Mülakat Sonucu

Bunların yanında mülakatla ilgili en önemli adımlardan birini öğrenmekte fayda var. Özellikle mülakatın sonuçlanacağı tarihle ilgili insan kaynaklarından bir tarih alabilirsiniz. Aklınızda başka yerlere başvuruda bulunmak varsa, bu soruyu mutlaka yöneltmeniz iyi olur.

İnsan Kaynaklarına Diğer Sorular

Aynı zamanda insan kaynaklarına sormaktan çekinmeyeceğiniz ve işi daha net bir şekilde öğrenmenize neden olacak diğer sorularda bulunuyor. Çalışanların performans değerlendirmelerinin ne şekilde yapıldığı, gerektiği zaman insan kaynaklarıyla iletişime geçilip geçilmeyeceği, sertifika programları gibi konular mutlaka iş görüşmesinde yöneltilmesi gereken sorular arasında bulunuyor.