CV’nizde Asla Olmaması Gereken 8 Şey

CV hazırlarken yapılan bazı hatalar tüm CV’nizi çöpe atmanıza sebep olabilir. İsterseniz öncelikle “Özgeçmiş Nedir?” konusuna bir göz atalım. Özenli bir biçimde hazırlasanız dahi gözünüzden kaçırdığınız bir detay, ya da yaptığınız bir hata tüm emeğinizin boşa gitmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için sizlere CV’nizde asla olmaması gereken 8 şeyi söyleyelim.

Yazım Kurallarına Dikkat Edin

Hazırladığınız CV’de yer alan noktalama işaretlerine ve yazım kurallarına dikkat edin. Özenli bir şekilde ve Türkçe’ye hakim bir dilde hazırlanan CV’lere sahip insanlar, özensiz ve kötü Türkçe kullanılmış CV hazırlamış insanlara oranla çok daha avantajlıdır.

Sadece Sizi İlgilendiren Hobileriniz Yer Almamalı

Bir çoğumuz farklı hobilerle meşgul olurken, aynı zamanda farklı spor dallarına ilgi duyarız. CV hazırlarken, yalnızca bizi ilgilendiren ilgi duyduğumuz hobiler ya da yaptığımız sporlar gibi bilgilere yer vermemeliyiz. Sempatik gözükmek amacıyla CV’ye tutulan takımların eklenmesi de yapılan büyük hatalardan biridir.

Beğendiğiniz Renkler Ya da Sevdiğiniz Filmleri CV’nize Yazmamalısınız

Cv’de olmaması gerekenlerden biri de sadece sizi ilgilendiren beğendiğiniz renkler ve sevdiğiniz filmler gibi şeylerdir. CV verilen yerin kurumsal olduğunu ve buna uygun bir üslup ile anlatım yapmanız gerektiğini unutmayın. Yani, hiçbir kurum sizin sevdiğiniz renklerle ya da ilgi duyduğunuz filmlerle ilgilenmez.

Fiziki Bilgilerinize Yer Vermemelisiniz

Cv hazırlarken boyunuz, kilonuz ya da dış görünüşünüzle alakalı bilgileri yer vermemeniz gerekir. Bu bilgiler karşınızdaki firmayı ciddiye almadığınıza işaret edecektir.

CV Yazarken Değişik Fontlar Kullanmayın

Hazırladığınız CV’ye kullanacağınız fontların kurumsal üsluba yakışır şekilde olmasına özen gösterin. Ayrıca, kağıdın tamamında aynı fontu ve rengi kullanın. Kağıda çeşitli şekiller çizmekten de uzak durun.

Kimlik Numaranızı Yazmanıza Gerek Yoktur

CV’nizi hazırlarken kağıdın bir köşesine TC kimlik numaranızı yazmanız da gereksiz bir harekettir. Kimlik numaranızı yazmanıza gerek yoktur.

Açık Adres Bilginiz CV’de Olmamalı

Firmalara verdiğiniz CV’de açık adresinizin olması da gereksiz bir harekettir. Firmalar, işe alacakları insanlarla genellikle mail yada telefon üzerinden görüşme sağlar.

Ne Çok Uzun Ne Çok Kısa Hazırlamayın

CV hazırlarken ne çok uzun ne de çok kısa yazmayın.Kendinizi ifade edeceğiniz şekilde orta uzunluktaki yazılar idealdir.

Özgeçmiş Bölümleri Nelerdir? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz